Om Gymnasiemässan/Gymnasiedagarna 20/21

Om Gymnasiemässan/Gymnasiedagarna 20/21

Under våra digitala Gymnasiedagar och digitala  mässa presenteras Gymnasieskolans utbud för de gymnasieskolorna inom Familjen Helsingborg. Du har möjlighet att få kunskap om gymnasieskolans program och chans att få information om områdets gymnasieskolor. 

Mässan vänder sig till dig som snart ska göra ditt gymnasieval och som är bosatt i någon av Familjen Helsingborgs kommuner. I Familjen Helsingborg ingår, Bjuv, Båstad, Helsingborg, Höganäs, Klippan, Landskrona, Perstorp, Svalöv, Åstorp, Ängelholm och Örkelljunga.

Du i årskurs 8 och 9 har besökt gymnasiemässan/gymnasiedagarna tillsammans med din klass och lärare på skoltid. 

Du som inte är elev i grundskolan eller är bosatt utanför området och vill ansöka till någon av områdets gymnasieskolor kan med fördel använda Gymnasiemässan för att få information om gymnasieskolorna och det aktuella programutbudet.

En del utbildningar är det fritt att söka för alla som bor i alla kommunerna, andra utbildningar måste du ha ett godkännande från hemkommunen för att gå. Du som bosatt i området kan ”fritt” ansöka till alla nationella program samt International Baccalaurate inom Familjen Helsingborg eller till motsvarande utbildning i övriga Skåne och västra Blekinge.

Är du osäker eller vill göra någon annan typ av gymnasieval prata med din studie- och yrkesvägledare.

Informationen på här på sidorna kommer att finnas kvar under läsåret 20/21 med undantag för de digitala samtalsrummen.

Translate

You can use Google Translate to translate the contents of eslov.se. To do that, select the language you would like to translate into in the list below.

Please bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.

Close popup window